Top Navigation

Forever Miss Illinois

Our Forever Miss Illinois Titleholders

Local Title & YearNameHometownMiss America Placement
1927 – JolietLois Eleanor DelanderJolietMiss America 1927
1933 – N/ALillian M. KroenerSt. Louis, MO 
1936 – SpringfieldVirginia Louis MoellerSpringfield 
1936 – Cook CountyArlene E. CauseyChicago3rd RU
1942 – RochellePatricia HayesRochelleSemi-Finalist
1943 – OttawaDorothy Belle KohrtOttawa 
1944 – BloomingtonBetty June KingBloomingtonSemi-Finalist
1945 – JolietBeverly Ann LongJoliet 
1946 – PekinPatricia Jean FreyPekinSemi-Finalist
1947 – JolietBeverly Ann LongJoliet 
1948 – QuincyViola Ruth HutmacherQuincy 
1949 – Champaign-UrbanaTrudy GermiChicago2nd RU & Prelim Swimsuit
1950 – Quad CitiesCatherine KleinschmidtGranite City 
1951 – HarveyDoris Mae KingGranite City 
1952 – SterlingGlenna Marie PohlyRock Falls 
1953 – AltonJacquelyn DumbauldAlton 
1954 – CarbondalePatsy BruceFairfieldMiss Congeniality
1955 – Heart of the CornbeltMarian Elizabeth CoxOak Park 
1956 – CollinsvilleTillie Jean MichelettoCollinsville 
1957 – DuPage CountyJeannie BeachamDowners Grove 
1958 – North ShoreAnita Ruth OlsenRiver Forest 
1959 – MolineSuzanne Ingeborg JohnsonChicagoSemi-Finalist & Prelim Talent
1960 – VandaliaVicky Joyce NutterVandaliaNon-Finalist Talent Award
1961 – Lake CountyJacqueline Kaye BingertWinthrop Harbor 
1962 – CarbondalePamela GilbertCarbondalePrelim Swimsuit Award
1963 – DecaturJudith Sheryl SchiperDecatur 
1964 – Fox ValleyPatricia Louise QuilenNorth Aurora 
1965 – Granite CityKathleen Marie OrosGranite City 
1966 – Adams CountyMary Lee InzerelloElk Grove Village 
1967 – Fox Valley Park DistrictKathryn Jean MyersAurora 
1968 – Boone CountyJudith Ann FordBelvidereMiss America 1969, Prelim Talent & Swimsuit
             Bellwood-WestchesterSharon MitchellWestchester 
1969 – ElginDulcie Elizabeth ScriptureElginNon-Finalist Talent Award
1970  – SpringfieldLynn Ann AlexanderSpringfield 
1971 – ChicagoAnita Joyce PankratzChicago 
1972 – MacombCarolyn Kay PaulusElmhurst 
1973 – Heart of IllinoisColleen Ann MettemichCarthageSemi-Finalist & MAO USA Troupe
1974 – Hinsdale-Clarendon HillsJean Celester AhemHinsdale2nd RU & Prelim Talent
1975 – Crossroads CountryJean Ann WatersTuscola 
1976 – Lake CountyBetsy JamisonMundelein 
1977 – MacombNancy Rae BeattyAvon 
1978 – OttawaDebra Sue CarlsonOttawaNon-Finalist Talent Award
1979 – Southern IllinoisShanna Jean McNeilCarterville 
             Heart of IllinoisElizabeth Ann RussellPekin 
1980 – ChicagoBlythe Elizabeth SawyerNaperville 
1981 – North ShoreSandra Lynn TruittEvanston1st RU & Prelim Talent
1982 – Southern IllinoisJaleigh JeffersMt. Carmel 
1983 – ChicagoRebecca G. BushChicago 
1984 – ChicagoRuth Ann BookerChicago 
1985 – Northwestern UniversityKaren Marie MoncrieffChicago 
1986 – PekinLisa Ann HeussnerPekin 
1987 – ChicagoCindy Ann HodgkinsSchaumburgNon-Finalist Talent Award
1988 – Mississippi ValleyDawn Michelle SpicuzzaCollinsville 
1989 – Northwestern UniversityJeri Lynn ZimmermanEvanston3rd RU & Prelim Swimsuit
1990 – Kankakee CountyMarjorie Judith VincentOak ParkMiss America 1991, Prelim Talent
             Madison CountyJaclyn Dayna GreerGranite City 
1991 – ChicagoCheryl Lynn MajercikNilesNon-Finalist Talent Award
1992 – Kankakee CountyKathleen Emily FarrellChicagoNon-Finalist Talent Award
1993 – SchaumburgSara Helena MartinSchaumburgNon-Finalist Talent Award
1994 – Kankakee CountyChuti Lynn Therese TiuChicagoNon-Finalist Talent Award
1995 – DuPage CountyTracy Kathleen HayesWheaton4th RU & Prelim Swimsuit
1996 – Fox River ValleyTania Joy GibsonLake Barrington 
1997 – Lake CookKatherine Renee ShindleEvanstonMiss America 1998, Prelim Talent
             John A. LoganAshley Ann EisenhauerHerrin 
1998 – MacombAmanda Jo MeadowsSycamoreNon-Finalist Talent Award
1999 – ChicagoJade SmallsEvanston1st RU
2000 – Northern IllinoisJennifer Diane PowersEvanstonPrelim Talent Award
2001 – MacombKristin Marie CastilloMacomb 
2002 – Land of LincolnErika HaroldUrbanaMiss America 2003
             Tinley ParkMichelle Lane LaGroueNaperville 
2003 – ChicagoAndrea Beth FritzSchaumburg 
2004 – ChicagoMichelle Lane LaGroueNaperville 
2005 – Western SuburbsLauren AllenBatavia 
2006 – Kane CountyHeidi EkstromMundelein 
2007 – HeartlandAshley Nicole HatfieldAnna 
2008 – ChicagoKatie LorenzPlymouth 
2009 – MacombErin O’ConnorEvergreen Park 
2010 – River to RiverWhitney Thorpe-KlinskyNew Baden 
2011 – Windy CityHannah SmithHuntleyTop 10 Semi-Finalist
2012 – QuincyMegan ErvinRushvilleTop 10 Semi-Finalist, Prelim Lifestyle & Fitness
2013 – Northern SuburbsBrittany SmithElmhurst 
2014 – ChicagoMarisa BuchheitChicago 
2015 – Southern IllinoisCrystal DavisAnna 
2016 – Blackhawk ValleyJaryn FranklinEast MolineSTEM Award
2017 – East CentralAbby FosterDanvillePeople’s Choice, Top 16
2018 – Capital CityGrace KhachaturianChampaign